Wniosek o urlop dla poratowania zdrowia nie daje pełnej ochrony
Konieczność zmniejszenia liczby oddziałów w szkole umożliwia wypowiedzenie umowy lub obniżenie etatu także nauczycielowi, który złożył wniosek o urlop dla poratowania zdrowia albo już na tym urlopie przebywa.
Złożenie przez nauczyciela wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, a także korzystanie z takiego urlopu nie stanowi przeszkody w rozwiązaniu z nim stosunku pracy w związku ze zmianami organizacyjnymi powodującymi zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmianami planu nauczania uniemożliwiającymi dalsze zatrudnianie tej osoby w pełnym wymiarze zajęć.
Stawiane warunki
Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej siedmiu lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć (art. 73 ust. 1 Karty nauczyciela; dalej: KN).
Za nieprzerwany uważa się okres siedmioletniej pracy w szkole, jeżeli nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu trzech miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole (art. 73 ust. 1a KN). Do siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż sześć miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta